Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzątanie po remoncie a odwrotne obciążenie

12 września 2018 | Rachunkowość | Grzegorz Patek

Nabywca może być zobowiązany do rozliczenia VAT należnego wyłącznie w przypadku usług sprzątania zewnętrznych ścian budynków.

Przy świadczeniu usług generalną regułą w VAT) jest rozliczanie podatku przez usługodawcę. To on obowiązany jest do zastosowania właściwej stawki podatkowej, ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury. Są jednak takie obszary działalności, w których reguła ta nie znajduje zastosowania. Jednym z nich jest świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są warunki:

a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament