Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rolą prawników jest przekonywać

12 września 2018 | Prawo | Marek Domagalski

Ksiądz prof. Franciszek Longchamps 
de Bérier 
kierownik Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rz: Do Krakowa przyjeżdża z 28 krajów 200 wybitnych prawników, uznanych specjalistów od prawa antycznego. Co to może dać nam, Polakom, oprócz uczczenia stulecia odzyskania niepodległości?

ksiądz prof. Franciszek Longchamps de Bérier: Niektórzy uważają, że światowe uznanie. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro dokonania polskich nauk prawnych, a w szczególności nauki prawa rzymskiego, są powszechnie znane. A to nie musi być oczywiste w takiej dziedzinie jak prawo, które jest zawsze silnie związane z danym krajem i społeczeństwem. Najważniejsze, że kongres staje się platformą ogłaszania wyników badań rzeczywiście z całego świata: od Chile po Japonię. Stwarzamy szansę wymiany doświadczeń naukowych, ale też pokazujemy, jak ważne jest prawo rzymskie i studia nad nim i jak znaczącą rolę odgrywa w nauczaniu prawa na naszych uniwersytetach. Chcemy uświadamiać gościom, że od dawna tak jest.

A co daje Polsce?

Międzynarodowy kongres pokazuje, że nie tylko my interesujemy się prawami antycznymi i prawem rzymskim. Nieraz przecież musimy na nowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament