Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na nowe otwarcie z Berlinem

12 września 2018 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki

Narastające spory między Polską i Niemcami mogą wykoleić partnerstwo, które ma fundamentalne znaczenie dla obu krajów. Tylko całościowy deal między Warszawą i Berlinem może temu zapobiec.

Po raz pierwszy od zdobycia władzy trzy lata temu rząd PiS zdobył skuteczne instrumenty nacisku na Republikę Federalną. W przyszłym tygodniu Andrzeja Dudę przyjmie w Białym Domu Donald Trump. Polski prezydent najpewniej będzie namawiał do nałożenia amerykańskich sankcji na konsorcjum budujące Nord Stream 2. Jeśli mu się uda, realizacja tego kluczowego dla Niemców projektu stanie pod znakiem zapytania.

Ale problem jest szerszy. Z powodu narastającego sceptycyzmu wobec USA w Niemczech i Francji, a także marginalizacji Zjednoczonego Królestwa z powodu brexitu, Waszyngton zastanawia się nad nadaniem większej roli Polsce we współpracy transatlantyckiej. Wiosną swoje stanowisko w sprawie budowy stałych amerykańskich baz wojskowych w naszym kraju wyda Kongres. To może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament