Tajemnica postępowania przygotowawczego chroni wartości konstytucyjne
Karane powinno być wykorzystywanie informacji w celach innych niż obrona.
Czy w przestrzeni prawnej istnieje byt określany mianem tajemnicy postępowania przygotowawczego? Próżno bowiem szukać tego terminu w Konstytucji RP czy innych ustawach. Pomimo to słuszna wydaje się teza, iż tajemnica ta może być swoistą podstawą ochrony innych praw konstytucyjnych.
Samemu terminowi „tajemnica" można nadać wiele znaczeń, przy czym zgodnie ze słownikowym rozumieniem jest to coś tajnego, czego nie należy rozgłaszać, coś, co nie powinno wyjść na jaw. Na gruncie normatywnym najczęściej odnosi się do informacji pozyskanej w związku z wykonywanym zawodem czy też podjętymi czynnościami, której ujawnienie innym osobom zostało reglamentowane lub zakazane.
Jest to zatem takie kwantum wiedzy, z którego nie można korzystać, bo prymat w tym wypadku znajduje ochrona innych wartości, stanowiąc konkretną barierę ochronną i zapobiegawczą przed bezprawnym wykorzystaniem informacji.
Prawo do informacji nie jest prawem absolutnym
Prawo do informacji o przebiegu postępowania karnego jest ważnym elementem przewidzianego w art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności prawa do wolności otrzymywania i przekazywania informacji. Wolność ta może przy tym zostać uwarunkowana spełnieniem wymogów i poddana ograniczeniom określonym w ust. 2 wskazanego przepisu.
Jednym z przełomowych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w materii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta