Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapki sprzedaży poleasingowego auta

12 września 2018 | Rachunkowość | Agnieszka Sadowska

Przeznaczenie samochodu, który po leasingu przedsiębiorca wykupuje, do działalności firmy lub majątku prywatnego, to tylko jeden z czynników, który księgowy musi uwzględnić, ustalając skutki podatkowe zbycia takiego pojazdu.

Leasing od wielu lat cieszy się ogromną popularnością jako jedna z form finansowania używanych w działalności gospodarczej maszyn, środków transportu czy budynków. Zwolennicy leasingu wśród jego zalet wymieniają nie tylko korzystne parametry finansowe, ale również podatkowe benefity w postaci możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości płaconych rat leasingowych.

Przedsiębiorcy najczęściej leasingują środki transportu. Płacone raty zmniejszają w całości przychód podatkowy, ponieważ nie znajduje tu zastosowania, wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, ograniczenie dotyczące samochodów osobowych o wartości przekraczającej 20 tys. euro. Kolejnym podatkowym walorem tej formy finansowania jest możliwość jednorazowego ujęcia w kosztach podatkowych opłaty wstępnej. Przedstawiane przez podatników wątpliwości dotyczą natomiast skutków podatkowych sprzedaży wykupionego z leasingu samochodu, zwłaszcza zakwalifikowania ich do właściwego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, a także wskazania czy czynność ta podlega lub nie podatkowi od towarów i usług.

Przykład

Wykupiony z leasingu samochód wykorzystywany był w działalności gospodarczej, a następnie sprzedany.

Poniesiony przez podatnika wydatek, związany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament