Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe przepisy uderzą w handel bitcoinami

12 września 2018 | Prawo | Monika Pogroszewska

Mimo że stawka od zbycia kryptowalut wyniesie tylko 19 proc., trudniej będzie rozliczyć koszty i straty.

Najnowsza propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca rozliczenia kryptowalut wzbudza duże kontrowersje. Chodzi o projekt nowelizacji PIT, CIT i ordynacji podatkowej, w którym resort chce uregulować opodatkowanie dochodów ze zbycia walut wirtualnych.

Zgodnie z propozycją zyski z obrotu bitcoinami kwalifikowane będą odpowiednio do przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ustawy o PIT) lub zysków kapitałowych (art. 7b ustawy o CIT).

Zmiany w kosztach

Według Grzegorza Grochowiny, menedżera w KPMG w Polsce, plusem jest jednoznaczne zaliczenie tych przychodów do określonego źródła. Dotychczas przepisy nie odnosiły się do tej kwestii, a zainteresowani podatnicy musieli występować o interpretacje. Fiskus rozstrzygał w nich, że przychody z wymiany bitcoinów na walutę (krajową lub zagraniczną) należy zaliczyć do źródła: prawa majątkowe. W konsekwencji osoba fizyczna płaciła z tego tytułu podatek według stawek 18 i 32 proc. Z kolei ten, kto założył...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament