Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwoty na szkolenie załogi bez podatku

12 września 2018 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Spółka nie musi pobierać zaliczki na PIT w związku ze zleceniem i sfinansowaniem podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.

- Spółka (pracodawca) zawiera ze swoimi pracownikami, stosownie do art. 1034 kodeksu pracy, pisemne umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Na tej podstawie pracownicy odbywają szkolenie w siedzibie spółki powiązanej w zakresie niezbędnych im w pracy umiejętności. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych następuje z wyłącznej inicjatywy pracodawcy i za jego zgodą.

Na czas szkolenia pracownicy zostają zwolnieni od obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a pracodawca przyznaje im świadczenia dodatkowe, tj.: pokrycie całości kosztów szkolenia, pokrycie kosztów przejazdów na szkolenie i z powrotem, zapewnienie zakwaterowania w okresie szkolenia, ryczałtowe pokrycie kosztów wyżywienia za każdy dzień szkolenia. Pracownik dostaje przelew na konto w kwocie obejmującej te świadczenia. Czy ich wartość jest dla pracowników przychodem ze stosunku pracy zwolnionym z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT? Jeśli tak, to czy spółka nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu? – pyta czytelniczka.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament