Kwoty na szkolenie załogi bez podatku
Spółka nie musi pobierać zaliczki na PIT w związku ze zleceniem i sfinansowaniem podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.
- Spółka (pracodawca) zawiera ze swoimi pracownikami, stosownie do art. 1034 kodeksu pracy, pisemne umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Na tej podstawie pracownicy odbywają szkolenie w siedzibie spółki powiązanej w zakresie niezbędnych im w pracy umiejętności. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych następuje z wyłącznej inicjatywy pracodawcy i za jego zgodą.
Na czas szkolenia pracownicy zostają zwolnieni od obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a pracodawca przyznaje im świadczenia dodatkowe, tj.: pokrycie całości kosztów szkolenia, pokrycie kosztów przejazdów na szkolenie i z powrotem, zapewnienie zakwaterowania w okresie szkolenia, ryczałtowe pokrycie kosztów wyżywienia za każdy dzień szkolenia. Pracownik dostaje przelew na konto w kwocie obejmującej te świadczenia. Czy ich wartość jest dla pracowników przychodem ze stosunku pracy zwolnionym z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT? Jeśli tak, to czy spółka nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu? – pyta czytelniczka.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta