Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy odliczą stratę jednorazowo, ale tylko do 5 mln zł

10 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

PIT/CIT | Przedsiębiorcy będą mogli wybrać, czy od razu pomniejszą swój dochód o ujemny wynik 
z poprzedniego roku, czy rozłożą to w czasie.

 

Obecne przepisy dają prawo do rozliczenia straty podatkowej z danego źródła przychodów w okresie nie dłuższym niż pięć lat, ale nie krótszym niż dwa lata. W jednym roku nie można bowiem rozliczyć więcej niż 50 proc. straty z danego roku.

Z początkiem 2019 r. wejdą w życie oczekiwane przez podatników zmiany przepisów o podatkach dochodowych, które pozwolą im wybrać korzystniejszy dla nich model rozliczenia. Przedsiębiorcy nie będą już musieli dzielić straty na pół. Jednak będzie ich obowiązywać limit: 5 mln zł.

– Skorzystają przede wszystkim małe i średnie firmy, które dużo inwestują. Szybsze rozliczenie pozwoli w wielu przypadkach odroczyć zapłatę podatku dochodowego – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Zmiany zostaną wprowadzone w art. 9 ust. 3 ustawy o PIT i art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z tymi przepisami od 2019 r. stratę z danego źródła – jeśli nie przekroczy 5 mln zł – będzie można rozliczyć jednorazowo, w jedynym z pięciu kolejnych lat. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje już w ustawie o CIT zakaz łączenia strat z kapitałów pieniężnych z dochodami z działalności gospodarczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament