Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusz nie pomoże wszystkim

10 grudnia 2018 | Życie Regionów | Maria Weber

INWESTYCJE | Jeśli droga zarządzana jest przez prezydenta miasta na prawach powiatu, będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, to dofinansowanie np. remontu z nowego źródła jest niemożliwe.

 

Drogi samorządowe w Polsce stanowią około 88 proc. wszystkich dróg publicznych. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że 36 proc. z nich jest w złym stanie, 35 proc. w stanie niezadowalającym, a zaledwie 29 proc. dróg w dobrym stanie. Jednocześnie do końca 2015 roku zbudowano 14 800 km dróg gminnych i powiatowych. Na ten cel wydatkowano 5,4 miliarda złotych. Samorządy dołożyły więcej niż drugie tyle.

Pośpiech i brak konsultacji

4 grudnia 2018 roku weszła w życie ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych. Nie dotyczy ona wszakże wszystkich samorządów. Inne też będą źródła finansowania. Ustawa na etapie projektu nie była konsultowana ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Marek Chodkiewicz, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury, tłumaczył to koniecznością pośpiechu, ale wydaje się, iż obawiał się negatywnych opinii, bo wszak Fundusz Dróg Samorządowych nie przewiduje współfinansowania dróg zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu, będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Dlaczego? – Bogate jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament