Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokalnych inwestycji można dotknąć

10 grudnia 2018 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Gospodarka | Polskie samorządy nie odbiegają od najlepszych europejskich wzorców i wydają na rozwój w relacji do PKB tyle, ile samorządy francuskie czy norweskie. Gorzej może być, gdy fundusze UE przestaną płynąć tak szerokim strumieniem.

 

Około 8,6 mld euro rocznie wynosiły inwestycje sektora samorządowego w Polsce przez ostatnich siedem lat – wynika z analizy danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat przeprowadzonej przez „Życie Regionów". W porównaniu z wydatkami tego sektora w Niemczech, które sięgnęły 43 mld euro, czy we Francji – 44 mld euro, nie jest to może imponująca kwota, ale trzeba wziąć pod uwagę różnice w wielkości gospodarek.

Równamy do najlepszych

W takim ujęciu wypadamy znacznie lepiej, a wręcz doskonale. W latach 2011–2017 wydatki naszych samorządów sięgały przeciętnie 2,1 proc. PKB, co oznacza, że znaleźliśmy się w grupie największych europejskich lokalnych inwestorów. Podobnie wysokim poziomem pochwalić się może kilka krajów postkomunistycznych (np. Rumunia, Bułgaria czy Czechy), ale przede wszystkim takie kraje jak Szwecja, Finlandia czy Szwajcaria, gdzie samorządy odgrywają dużą rolę w społeczeństwie.

– Takie wyniki bardzo dobrze świadczą o polskich samorządach – komentuje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miasta Polskich. – Poziom lokalnych inwestycji zależy między innymi od tego, jak w ogóle zorganizowane jest państwo. To znaczy, jaką rolę odgrywają samorządy, jaką część zadań publicznych realizują, jakie mają obowiązki i za co odpowiadają. Im władza bardziej zdecentralizowana, tym lokalne i regionalne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament