Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transport i drogi królują w inwestycyjnych planach

10 grudnia 2018 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Rozwój | Wiele samorządów chwali się rekordowymi budżetami na 2019 r. Ale część już powoli ogranicza swoje wydatkowe apetyty. Lokalny boom inwestycyjny może więc potrwać jeszcze i w przyszłym roku, ale w 2020 r. zapewne zacznie gasnąć.

 

W przyszłym roku na inwestycje planujemy wydać ponad miliard złotych, czyli najwięcej w historii Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Znaczące środki przeznaczymy na drogi i komunikację zbiorową. Wzrosną też wydatki na oświatę, kulturę i bezpieczeństwo mieszkańców.

O rekordowych, znacznie większych niż w 2018 r., inwestycjach, słychać też w Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu, Szczecinie, na Mazowszu, Wielkopolsce itp.

Rekord za rekordem

– Najbliższe lata to czas wielkich inwestycji, na które mieszkańcy czekają od wielu lat – zaznacza Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Miasto chce wydać na ten cel w 2019 r. aż 825 mln zł, czyli o 50 mln zł więcej niż w tym roku.

– Najistotniejsze wyzwania, zarówno w 2019 roku oraz kolejnych latach to zapewnienie warunków dalszego dynamicznego, ale zrównoważonego, rozwoju, który zaspokoi ambicje i aspiracje Wielkopolan i trwale usytuuje nasz region wśród najwyżej rozwiniętych w kraju – podkreśla też Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski. Budżet inwestycyjny regionu na 2019 r. to prawie miliard złotych, co też oznacza rekord.

Z kolei Bydgoskie plany sięgają ok. 750 mln zł, czyli o blisko 300 mln zł więcej niż przewidywane wykonanie w tym roku. Miasto chce przede wszystkim realizować rozpoczęte już projekty, np. modernizację sieci tramwajowej czy rewitalizację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament