Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy koszt ma związek z wytworzeniem wyrobu lub wykonaniem usługi

10 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Katarzyna Knapik

CIT | W związku ze zbliżającym się zamknięciem roku podatkowego firmy nabywające od podmiotów powiązanych usługi objęte limitem na usługi niematerialne muszą się zastanowić, czy mogą skorzystać z wyłączenia tej regulacji.

Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy nabywający określone usługi niematerialne od podmiotów powiązanych lub podmiotów mających siedzibę w rajach podatkowych limitują wysokość kosztów podatkowych (KUP) związanych z tymi usługami. Limit ten równy jest wartości 5 proc. zysku EBITDA powiększonego o kwotę wolną wynoszącą 3 mln zł. Limitowaniu podlegają przede wszystkim koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, a także opłaty licencyjne. (art. 15e ustawy o CIT)

Przykład:

Jeśli zysk EBITDA (obliczony zgodnie z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT) wynosi 20 mln zł, a wartość kosztów niematerialnych 5 mln zł, to:

5 proc. x 20 .000 000 zł = 1 000 .000 zł

limit KUP = 1 000 000 zł + 3 .000 .000 zł = 4 000 000 zł

NKUP = 1 000 000 zł

Jednocześnie, w świetle art. 15e ust. 11 wskazane limitowanie kosztów nie ma zastosowania między innymi do kosztów usług następnie refakturowanych na inny podmiot, a także do kosztów usług, opłat i należności „zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi". Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwość jak należy rozumieć owo zaliczenie do kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament