Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestor policzy czas trwania prac budowlanych swojego wspólnika

10 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Michał Sokołowski

CIT | Aby ustalić czy na terenie Polski powstał zakład podatkowy, zagraniczni partnerzy muszą zsumować okresy prowadzenia przez nich robót na placu budowy. Zasada ta nie ma zastosowania w przypadku wspólnego przedsięwzięcia lub konsorcjum.

 

Forma prawna prowadzenia przez zagraniczne firmy działalności gospodarczej w Polsce jest jednym z najistotniejszych czynników determinujących sposób opodatkowania osiągniętego z niej zysku. Jeżeli działalność prowadzona jest poprzez krajową osobę prawną, np. założoną w Polsce spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to dochód takiej spółki podlega opodatkowaniu CIT w Polsce. Może się jednak zdarzyć, że zagraniczny podmiot zdecyduje się na prowadzenie działalności w Polsce w innej formie, np. występując na polskim rynku jako przedsiębiorca zagraniczny, zakładając w Polsce oddział swojej zagranicznej spółki w Polsce lub zakładając w Polsce spółkę osobową. W takim przypadku zysk wynikający z prowadzonej w ten sposób działalności podlega opodatkowaniu polskim podatkiem dochodowym, jeśli taka forma obecności na polskim rynku spełnia warunki uznania jej za zakład w rozumieniu art. 5 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od majątku i dochodu (art. 7 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD).

Zgodnie z art. 5 Modelowej Konwencji OECD zakładem jest m.in. stała placówka, poprzez którą prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, jeżeli jej działalność nie sprowadza się jedynie do czynności pomocniczych lub przygotowawczych. Ponadto, zakładem jest również plac budowy, jeżeli trwa dłużej niż 12 miesięcy (przy czym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament