Kto rozstrzygnie o zwrocie akcyzy
NOWE PRAWO | Po zmianie przepisów nie ma już wątpliwości do naczelnika którego urzędu skarbowego należy się zgłosić, żeby odzyskać podatek zapłacony od dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych.
19 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne. W kolejnym artykule cyklu dotyczącego zmian w ustawie akcyzowej omawiamy nowe regulacje dotyczące ustalania właściwości organów podatkowych uprawnionych do orzekania o zwrocie akcyzy.
Skutki zmian w strukturze organizacyjnej
W obowiązującym przed 19 września 2018 r. stanie prawnym istniały wątpliwości interpretacyjne w zakresie ustalania organów podatkowych właściwych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, od których akcyza została zapłacona w Polsce. Wątpliwości te dotyczyły przede wszystkim sytuacji, gdy akcyza została wykazana w zgłoszeniu celnym lub określona w decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Trudności z ustaleniem organu właściwego do orzekania o zwrocie akcyzy pojawiły się w związku z wprowadzoną od 1 marca 2017 r. nową strukturą organizacyjną organów podatkowych, tj. zastąpieniem dotychczasowych jednostek organizacyjnych: Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej nowo powstałą Krajową Administracją Skarbową. W rezultacie, po tych zmianach organami podatkowymi właściwymi do spraw akcyzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta