Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto rozstrzygnie o zwrocie akcyzy

10 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Adam Bigas, Marcin Zimny

NOWE PRAWO | Po zmianie przepisów nie ma już wątpliwości do naczelnika którego urzędu skarbowego należy się zgłosić, żeby odzyskać podatek zapłacony od dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych.

19 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne. W kolejnym artykule cyklu dotyczącego zmian w ustawie akcyzowej omawiamy nowe regulacje dotyczące ustalania właściwości organów podatkowych uprawnionych do orzekania o zwrocie akcyzy.

Skutki zmian w strukturze organizacyjnej

W obowiązującym przed 19 września 2018 r. stanie prawnym istniały wątpliwości interpretacyjne w zakresie ustalania organów podatkowych właściwych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, od których akcyza została zapłacona w Polsce. Wątpliwości te dotyczyły przede wszystkim sytuacji, gdy akcyza została wykazana w zgłoszeniu celnym lub określona w decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Trudności z ustaleniem organu właściwego do orzekania o zwrocie akcyzy pojawiły się w związku z wprowadzoną od 1 marca 2017 r. nową strukturą organizacyjną organów podatkowych, tj. zastąpieniem dotychczasowych jednostek organizacyjnych: Administracji Podatkowej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej nowo powstałą Krajową Administracją Skarbową. W rezultacie, po tych zmianach organami podatkowymi właściwymi do spraw akcyzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament