Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwłaszczenie przesuńmy o pół roku

10 grudnia 2018 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska
źródło: materiały prasowe

O fatalnych skutkach przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność; milionowych wydatkach, jakie spadną na mieszkańców spółdzielni – mówi Renacie 
Krupie-Dąbrowskiej prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, Jerzy Jankowski.

Rz: Po Nowym Roku spółdzielnie mieszkaniowe uwłaszczą się na prawie użytkowania wieczystego gruntu pod blokami. To dobra dla pana wiadomość?

Jerzy Jankowski: A skąd, zła.

Dlaczego? Ja się cieszę. Będę właścicielem nie tylko mieszkania, ale i ziemi.

Ja początkowo też byłem zachwycony, ale potem zmieniłem zdanie.

Z jakiego powodu?

Politycy wbijają nam do głów, że za prawo własności zapłacimy góra 20 proc. wartości nieruchomości. Prawie za darmo będziemy właścicielami. Z tego powodu powinniśmy skakać do góry z radości. Taki cudowny prezent dostaniemy w sylwestra.

Kto by się nie ucieszył, prawda? Dlatego początkowo byłem nim zachwycony. Bardzo podobała mi się propozycja przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Ale cóż, okazało się, że prezent nie taki udany. I może nieźle zamieszać po Nowym Roku. W wypadku mieszkań przez 20 lat będziemy uiszczać raz w roku opłatę przekształceniową. Jej wysokość wniesie tyle, ile ostatnia roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego. A potem będziemy właścicielami. Ci, którzy skorzystają z bonifikat, będą właścicielami szybciej. Ale... W budynkach wielorodzinnych są nie tylko mieszkania, ale też sklepy, lokale usługowe oraz inne lokale użytkowe. Ponadto na wielu osiedlach mieszkaniowych stoją pawilony handlowe.

I teraz okazuje się,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament