Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokuratura szuka kozłów ofiarnych w sprawie SKOK

10 grudnia 2018 | Ekonomia | Maciej Rudke
>Maleje liczba kas, członków oraz wartość kredytów, aktywów i depozytów
źródło: Rzeczpospolita
>Maleje liczba kas, członków oraz wartość kredytów, aktywów i depozytów

Finanse | Patologia w SKOK Wołomin trwała latami. Wiedziały o nich Kasa Krajowa, 
Komisja Nadzoru Finansowego, a także prokuratura alarmowana przez KNF.

 

Szczecińska Prokuratura Regionalna za poręczeniem majątkowym zwolniła zatrzymanych w czwartek Andrzeja Jakubiaka, byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego, jego zastępcę Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych byłych urzędników KNF. Wszyscy usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków w sprawie nadzorowania SKOK Wołomin.

Polityczne zatrzymanie

Siedem osób zostało aresztowanych w okolicach Warszawy i przewiezionych do szczecińskiej prokuratury. Zarzuca się im, że zbyt długo czekały z decyzją o wprowadzeniu do SKOK Wołomin zarządcy komisarycznego, przez co wzrosły straty powstałe w wyniku działalności kasy. Prokuratura twierdzi, że zatrzymani działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody na ponad 1,5 mld zł, i na szkodę interesu prywatnego – 58 mln zł.

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że Wojciech Kwaśniak znany był z surowego nadzoru nad kasami spółdzielczymi, czym naraził się temu sektorowi i w kwietniu 2014 r. został ciężko pobity. – Mogę tylko wyrazić żal, że moja utrata zdrowia, przelana krew, wieloletnie zaangażowanie zostały tym postępowaniem podważone – podkreślił w rozmowie z TVN24 Kwaśniak po opuszczeniu aresztu w piątek w nocy. – Wierzę, że niezawisły sąd uchyli zarzuty i zarówno ja, jak i osoby o wielkim doświadczeniu w restrukturyzacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament