Mamy już wprawę w ocalaniu
Rewitalizacja | Gdy efektem inwestycji w postindustrialną architekturę są lofty, hotele i galerie handlowe, wypada się cieszyć. Dzięki temu w wiekowych murach znów toczy się życie.
Ale leszcze lepiej, gdy stara kopalnia przemienia się w nowoczesne muzeum, a dawna elektrownia w centrum nauki. Imponujący efekt przeobrażenia widać w Katowicach. Dokładniej w Strefie Kultury, gdzie obok Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia stoją zabudowania dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Od 2015 roku mieści się tu Muzeum Śląskie.
Austriaccy architekci dokonali jedynie niewielkiej ingerencji w poprzemysłowy krajobraz. Dlatego ekspozycje (m.in. kolekcja malarstwa polskiego z lat 1800–1945 z dziełami Chełmońskiego, Grottgera, Makowskiego, Malczewskiego, Matejki, Mehoffera i Wyspiańskiego, galeria sztuki polskiej po 1945 roku, galeria plastyki nieprofesjonalnej oraz opowieść o historii regionu „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów") znajdują się pod ziemią.
Obrazy, rzeźby i fotografie rozjaśniane są nie tylko światłem historii, ale też tym, które wpada przez półprzezroczyste kostki-świetliki stanowiące – obok podobnie przeszklonego budynku administracyjnego i foyer – jedyne nowe budowle widoczne w pokopalnianym krajobrazie. Nad całością góruje 40-metrowa wieża wyciągowa szybu Warszawa II, skąd rozciąga się widok na park i całe miasto (jest winda).
Całkowita wartość przeprowadzonej w latach 2007–2015 inwestycji przekroczyła 262 mln zł. Dofinansowanie ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta