Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy zaspokoiły podstawowe potrzeby

10 grudnia 2018 | Życie Regionów | Grzegorz Siemionczyk
źródło: materiały prasowe

Jan CZEMPAS | Charakter inwestycji samorządowych się zmienia 
– ocenia ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

ZR: W III kwartale inwestycje samorządów zwiększyły się o ponad 70 proc. rok do roku i były głównym motorem wzrostu inwestycji ogółem. Czy patrząc w szerszej perspektywie, jednostki samorządu terytorialnego (JST) są ważnym inwestorem?

dr hab. Jan Czempas, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Bez wątpienia. Przykładowo, w latach 1999–2010 wydatki majątkowe JST wyniosły 270 mld zł, a wydatki inwestycyjne z budżetu centralnego 115 mld zł. Były takie lata, że JST przeznaczały na inwestycje trzykrotnie więcej niż budżet państwa. Przy tym te liczby nie oddają w pełni znaczenia inwestycji samorządowych, które dotyczą zwykle naszego najbliższego otoczenia, mają więc bardziej widoczne efekty niż inwestycje na szczeblu centralnym. Trzeba jednak dodać, że choć aktualny budżet UE jest wyjątkowo hojny dla polskich samorządów, ostatnie lata były pod względem inwestycji JST dość rozczarowujące, szczególnie zaś 2016 r.

W tym roku to się ewidentnie zmieniło. Ale wydarzenia z 2016 r., gdy nastąpiła przerwa w absorpcji funduszy z UE i w efekcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament