Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samochody do oddania w najem z pełnym odliczeniem

10 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

VAT | Limitowanie kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodami nie ma zastosowania w przypadku, gdy są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

 

Spółka (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wynajmu krótko i długoterminowego samochodów osobowych. Samochody przeznaczone do oddania w najem stanowią jej środki trwałe i są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej w tym zakresie. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem, pracownicy nie są uprawnieni do korzystania z samochodu w czasie wolnym od pracy lub w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą (każdy podpisuje stosowne oświadczenie). Potwierdzeniem przeznaczenia samochodu są również umowy najmu pojazdów samochodowych, potwierdzające daty wydania i zwrotu pojazdów, czas trwania najmu, miejsca wydania i zwrotu pojazdów, przebieg i stan paliwa na moment wydania i zwrotu pojazdów. Po godzinach pracy lub po wykonaniu zadań związanych z działalnością gospodarczą spółki samochody są parkowane w miejscach do tego przeznaczonych lub w docelowych miejscach relokacji.

Poza okresem najmu pojazdy samochodowe mogą być wykorzystywane przez pracowników wyłącznie w celu relokacji pomiędzy oddziałami spółki, zakładami naprawczymi, klientami korzystającymi z usług najmu, stacjami paliw, stacjami diagnostycznymi i miejscami przeznaczonymi do parkowania. Czy spółka jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu celem skorzystania z pełnego (100-proc.) prawa do odliczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament