Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział majątku nie generuje przychodu w likwidowanej spółce

10 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Justyna Tuleja

Z przepisów nie wynika wprost, aby przekazanie składników majątku spółki na rzecz wspólnika w związku z zakończeniem jej funkcjonowania powodowało powstanie po jej stronie obowiązku rozliczenia podatku dochodowego.

 

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 sierpnia 2018 r. (II FSK 2353/16).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że w przyszłości zostanie podjęta uchwała o likwidacji spółki. Po likwidacji majątek spółki zostanie podzielony pomiędzy udziałowców. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, a przed wykreśleniem spółki z rejestru, w majątku spółki mogą się znajdować m.in.: udziały lub akcje, papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne. Podatnik zamierza wydać swoim udziałowcom składniki majątku w naturze.

Spór powstał wokół kwestii, czy w razie likwidacji spółki po jej stronie powstanie przychód i obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wydaniem udziałowcom składników majątku. Zdaniem podatnika wydanie przez spółkę składników majątku swoim udziałowcom nie spowoduje powstania przychodu, zatem żaden podmiot nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego z tego tytułu. Natomiast organ w interpretacji indywidualnej stwierdził, że skutkiem podatkowym wydania wspólnikom aktywów niepieniężnych, w ramach podziału majątku likwidacyjnego, jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11227

Wydanie: 11227

Spis treści
Zamów abonament