Lider konsorcjum może zostać uznany za własnego podwykonawcę
Przenoszenie kosztów przez lidera konsorcjum na założoną przez członków konsorcjum spółkę cywilną, która z kolei obciąża zamawiającego, należy uznać za świadczenie usług lub dostawę towarów przez lidera na rzecz spółki cywilnej. W konsekwencji do wykonywanych przez niego robót budowlanych należy zastosować odwrotne obciążenie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 września 2018 r. (III SA/Wa 3932/17).
Spółki zawarły umowę konsorcjum, której przedmiotem było określenie warunków współpracy w zakresie ubiegania się o zamówienie publiczne oraz zawarcia kontraktu z zamawiającym. Członkowie konsorcjum, w tym jego lider - skarżąca, w celu ułatwień organizacyjnych rozważają zawarcie umowy spółki cywilnej, która gromadziłaby wszelkie pozycje przychodowe i kosztowe związane z realizacją zamówienia.
Skarżąca zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy koszty ponoszone przez nią, związane z zakupem usług budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy VAT lub z wykonaniem takich usług we własnym zakresie, powinny być przenoszone na spółkę cywilną na podstawie faktur zawierających należny podatek, czy tego rodzaju przeniesienie kosztów powinno być dokonywane zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT (wg zasady odwrotnego obciążenia). We wniosku skarżąca wskazała, że ponoszone przez nią koszty związane z zakupem usług budowlanych powinny być przenoszone na spółkę cywilną na podstawie faktur. Wskazała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta