Usługi pośrednictwa bez podatku u źródła
Fiskus często uznaje pośrednictwo za świadczenia podobne do doradztwa. Wyciąga jednak odmienne wnioski co do podlegania tych czynności limitowaniu w kosztach i obowiązku pobrania podatku w przypadku ich zakupu od zagranicznego kontrahenta.
W toku prowadzenia działalności podatnicy niejednokrotnie korzystają z różnego rodzaju usług pośrednictwa, świadczonych przez podmioty zewnętrzne. Mogą one polegać m.in. na wyszukiwaniu potencjalnych kontrahentów, nabywaniu produktów lub usług na rzecz podatnika, czy sprzedaży tych, które są oferowane przez niego. Ze względu na postępującą globalizację oraz chęć poszerzania rynków zbytu, usługi tego typu często świadczone są przez podmioty niebędące rezydentami podatkowymi w Polsce. Dlatego zasadne jest przeanalizowanie konieczności ewentualnego poboru zryczałtowanego podatku u źródła w przypadku ich nabycia.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, na płatnikach spoczywa obowiązek poboru podatku u źródła w przypadku regulowania należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 tej ustawy.
Otwarty katalog
Pierwszy ze wskazanych przepisów dotyczy m.in przychodów uzyskanych na terenie Polski przez podmioty niebędące polskimi rezydentami podatkowymi z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta