Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopotliwa adnotacja w dowodzie rejestracyjnym

15 kwietnia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Aby podatnik mógł odliczyć 100 proc. VAT od wydatków związanych 
z używaniem pojazdu, musi mieć stosowne dokumenty. Niektóre sądy 
twierdzą jednak, że wystarczy samo spełnienie przez pojazd warunków technicznych przewidzianych w przepisach.

- Spółka (podatnik VAT czynny) nabyła pojazd określany jako laweta, czyli samochód z platformą służącą do przewożenia samochodów. Pojazd ten w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „rodzaj samochodu" ma wpisane „samochód ciężarowy", a w przeznaczeniu jest „przewóz pojazdów". W dodatkowych adnotacjach w dowodzie rejestracyjnym jest informacja, że pojazd posiada hak. Pojazd ma jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą. Z dodatkowego badania technicznego wynika, że jest to pojazd, który spełnia dodatkowe warunki techniczne z art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT. W dowodzie rejestracyjnym brak jest jednak wpisu VAT-1, VAT-2 lub VAT-3. Czy mimo tego spółka ma prawo do odliczenia 100 proc. VAT z faktur za wydatki związane z używaniem lawety (np. paliwo, części zamienne)? – pyta czytelniczka.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Prawo to przysługuje podatnikom pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11332

Wydanie: 11332

Spis treści
Zamów abonament