Bezpieczna przystań dla usług o niskiej wartości dodanej i pożyczek
Dzięki zastosowaniu safe harbour przedsiębiorca zyskuje pewność, że stosowana przez niego cena lub jej element zostaną uznane przez organy podatkowe za rynkową.
Safe harbour, czyli bezpieczna przystań, to rozwiązanie powszechnie stosowane w odniesieniu do różnych kategorii usług w wielu krajach. Od 1 stycznia 2019 r. rozwiązanie to dostępne jest również dla polskich podatników.
W dosłownym tłumaczeniu safe harbour oznacza bezpieczną przystań, a polega na stosowaniu uproszczonych zasad rozliczeń w odniesieniu do określonych rodzajów transakcji. Co do zasady w przypadku cen transferowych, rozwiązania takie stosuje się do prostych, rutynowych transakcji, które nie generują dużej wartości dodanej dla podatnika oraz nie są związane w istotnym ryzykiem gospodarczym. Zastosowanie przez podatnika safe harbour skutkuje uznaniem ceny lub elementu ceny za rynkową. Podatnik zyskuje w ten sposób zabezpieczenie przed zakwestionowaniem ceny / elementu ceny, objętego safe harbour, przez organy podatkowe. Dodatkowo, podatnicy korzystający z uproszczeń, zwolnieni są z obowiązku sporządzania analiz danych porównawczych dla transakcji objętych tym rozwiązaniem.
Bezpieczne przystanie w polskich przepisach odnoszą się do dwóch typów transakcji:
- usług o niskiej wartości dodanej oraz
- transakcji pożyczki rozumianej również jako kredyty oraz emisja obligacji.
Lista z załącznika nr 6
Ustawodawca wprowadził możliwość stosowania uproszczonej formy rozliczeń dla usług o niskiej wartości dodanej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta