Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strajk szkolny ogarnął prawie całą Polskę

15 kwietnia 2019 | Życie Regionów | Janina Blikowska, 
Joanna Ćwiek
Według  Związku Nauczycielstwa Polskiego w strajku bierze udział ponad 15 tys. szkół. MEN uważa te wyliczenia  za zawyżone
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Według Związku Nauczycielstwa Polskiego w strajku bierze udział ponad 15 tys. szkół. MEN uważa te wyliczenia za zawyżone

Chociaż nastroje wśród nauczycieli są coraz gorsze, ZNP zdecydował, 
że strajk będzie kontynuowany nawet w okresie świątecznym.

 

Strajk nauczycieli trwa już od tygodnia. Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego, bierze w nim udział ponad 15 tys. placówek w Polsce. To 75 proc. szkół. Zdaniem MEN te liczby są zawyżone. Jak ocenia ministerstwo, strajkuje niespełna połowa placówek (48,5 proc.). Szef ZNP Sławomir Broniarz tłumaczy, że różnice te wynikają z rozbieżności w sposobie liczenia.

Z danych przedstawionych przez MEN wynika, że najwięcej strajkujących placówek jest w województwach lubuskim (83 proc.), kujawsko-pomorskim (81 proc.) oraz w łódzkim (78 proc.). Z kolei najmniej jest w województwach świętokrzyskim (14 proc.), podkarpackim (21 proc.) i małopolskim (21 proc.).

Jak wygląda rzeczywistość strajkowa? Na przykład w Szkole Podstawowej nr 12 w Łodzi nauczyciele przychodzą do placówki na godz. 7 i są w niej do godz. 17. Przy wejściu do szkoły jest kilkoro pracowników, którzy kontrolują wejścia do budynku i wyjścia.

– Świetlica u nas funkcjonuje normalnie. Pozostawionymi tam dziećmi opiekują się nauczyciele,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11332

Wydanie: 11332

Spis treści
Zamów abonament