Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biegli rewidenci stali się ulubieńcami ustawodawcy

15 kwietnia 2019 | Ekonomia | Katarzyna Kucharczyk
źródło: materiały prasowe

Od lat apeluję, żeby firmy audytorskie łączyły się w większe jednostki – mówi Andre Helin, prezes BDO.

 

Prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym nabierają tempa. Trzeba się spodziewać, że lada moment projekt trafi do Sejmu. Co było powodem stworzenia kolejnej wersji tej ustawy, skoro ta ostatnia obowiązuje zaledwie od czerwca 2017 r.?

Z opinii ustawodawcy i regulatorów rynku kapitałowego wynika, że nadzór sprawowany przez PIBR nad biegłymi rewidentami nie funkcjonuje w sposób zadowalający, a to z kolei nie gwarantuje wysokiej jakości świadczonych usług. Ponadto nowa inicjatywa ustawodawcza w tym obszarze jest pokłosiem afery GetBacku.

Jakie zmiany zamierza wprowadzić ustawodawca?

Planuje głównie ujednolicenie kontroli jakości biegłych rewidentów i skupienie jej w jednym organie – całkowicie niezależnym od Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Będzie to Agencja Nadzoru Audytowego.

Na polskim rynku to chyba rewolucja.

Na polskim tak. Jednak plany rządowe nie są nowością – taki model funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych oraz większości krajów Unii Europejskiej i według mnie ma swoje merytoryczne uzasadnienie. Z tego samego względu popieram tę inicjatywę. Inną, całkowicie odrębną sprawą jest organizacja i finansowanie takiej agencji, a także rola oraz zadania Polskiej Izby Biegłych Rewidentów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11332

Wydanie: 11332

Spis treści
Zamów abonament