Budowniczowie mieszkań chwalą się sowitymi zyskami
Z jednej strony wzrost kosztów wykonawstwa i gruntów, z drugiej podwyżki cen mieszkań. Zdaniem analityków marże deweloperów nie powinny znacząco się kurczyć i będą raczej stabilne.
Niemal wszyscy związani z rynkiem kapitałowym deweloperzy przekazali sprawozdania finansowe za 2018 r. Wynika z nich, że średnia rentowność brutto ze sprzedaży wypracowana przez spółki wyniosła 25,9 proc., o 0,7 pkt proc. więcej niż w 2017 r. Najwyższą marżę uzyskał specjalizujący się w mieszkaniach o podwyższonym standardzie Lokum Deweloper, działający we Wrocławiu i Krakowie. Ale i bardziej „masowe" firmy, jak Dom Development i Atal, potrafiły uzyskać dobre wskaźniki, rzędu 27 proc.
To tzw. pierwsza marża, czyli przed kosztami sprzedaży i marketingu, zarządzania spółką, kosztami finansowania i opodatkowaniem. To zarazem jedyny wskaźnik pozwalający na porównanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta