Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługa organizacji zakupu w kosztach bez limitu

15 kwietnia 2019 | Podatki i księgowość | Jolanta Fortuniak

Prowadzenie negocjacji, zawieranie 
i renegocjowanie umów, a także koordynowanie współpracy z dostawcami i wprowadzanie cen oraz innych warunków dostawy do standardowych systemów koncernowych organizacji zakupów nie są czynnościami podobnymi do usług doradczych. Wydatki poniesione na nabycie takich świadczeń od podmiotu powiązanego mogą być kosztem 
w pełnej wysokości.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 6 lutego 2019 r. (I SA/Po 900/18).

Podatnik – spółka z o.o. jest podmiotem należącym do grupy, która posiada wyspecjalizowane jednostki świadczące usługi dla podmiotów wchodzących w jej skład. Taka strategia ma na celu zapewnienie wysokich standardów jakości usług, przy jednoczesnym ponoszeniu minimalnych kosztów dzięki specjalizacji danej spółki w określonym zakresie. Spółka zawarła z podmiotem powiązanym umowę o świadczenie usług organizacji zakupu, w tym negocjowanie i zawieranie umów z dostawcami na dostawy materiałów do produkcji, renegocjowanie obowiązujących umów, prowadzenie współpracy z dostawcami, wprowadzanie cen i innych warunków dostawy do standardowych systemów koncernowych. W związku z tym spółka wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem, czy ww. koszty nabycia usługi organizacji zakupów podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

Zdaniem spółki koszty organizacji zakupów nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów, ponieważ – jak wskazała – usługi te bez wątpienia nie są podobne do usług badania rynku ani usług reklamowych.

Organ wyraził odmienne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11332

Wydanie: 11332

Spis treści
Zamów abonament