Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trump chce dealu z obecnym rządem

15 kwietnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
Amerykańscy żołnierze w Toruniu w listopadzie ubiegłego roku
źródło: Capt. Orlandon Howard
Amerykańscy żołnierze w Toruniu w listopadzie ubiegłego roku

Biały Dom naciska na Pentagon, aby przyspieszyć negocjacje z Polską. Porozumienie miałoby być gotowe na 1 września.

– Jeśli nie dojdzie do jakichś wpadek, jak z ustawą o IPN, a także jeśli nie nastąpią jakieś nadzwyczajne wydarzenia na świecie, prezydent Trump powinien przyjechać do Warszawy na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oczywiście jeżeli do tego czasu umowa o wzmocnieniu sił wojskowych zostanie uzgodniona – mówią „Rzeczpospolitej" źródła amerykańskie.

Dla Donalda Trumpa trudno o lepszą oprawę ogłoszenia decyzji o nowej roli sił zbrojnych USA nad Wisłą niż obchody z potwierdzonym już udziałem prezydenta Niemiec, ale zapewne też kilkudziesięciu przywódców państw UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. Byłby to jasny sygnał, że choć w przeszłości Polska nie mogła liczyć na europejskich sojuszników, to dziś nie zawiedzie się na Ameryce. Przesłanie tym bardziej czytelne, że na warszawskie uroczystości nie został zaproszony Władimir Putin.

Tusk krytykował USA

Trump zapamiętał entuzjastyczne przyjęcie w czasie wizyty w Warszawie w lipcu 2017 r. Podobny scenariusz na kilka miesięcy przed rozpoczęciem kampanii prezydenckiej w USA mógłby zmobilizować na rzecz kandydata republikanów nie tylko elektorat polonijny w Ameryce, ale szerzej wyborców, dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11332

Wydanie: 11332

Spis treści
Zamów abonament