Sojusz dla lepszej gospodarki tworzywami sztucznymi
Kilkanaście koncernów i organizacji podpisało pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystania tworzyw sztucznych. Polska jest czwartym krajem na świecie, w którym pojawiła się taka inicjatywa. jeremi jędrzejkowski
W deklaracji podpisanej we wtorek w Warszawie sygnatariusze zobowiązali się, że do końca roku stworzą mapę drogową przejścia na bardziej zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych w Polsce.
Pakt zawiązały m.in. ALPLA, Carrefour, Coca-Cola HBC Polska, grupa spółek Danone w Polsce, Nestlé, PepsiCo Poland, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, Santander Bank Polska, Unilever i WWF.
Mamy dobre chęci
Jednak działania samych firm nie wystarczą. Sporo jest do zrobienia w kwestii edukacji konsumentów. Bo choć w badaniu Ministerstwa Środowiska aż 72 proc. Polaków podawało, że segreguje odpady, to te deklaracje są odwrotnie proporcjonalne do rzeczywistości. Bowiem według GUS w gospodarstwach domowych segregowanych jest zaledwie 27 proc. odpadów. I znowu według deklaracji 87 proc. z nas chciałoby żyć bardziej ekologicznie, ale dla 58 proc. jest to zbyt kosztowne, 33 proc. twierdzi, że nie ma czasu na zmianę nawyków, a 27 proc. wskazuje, że trudno im przekonać do tego rodzinę.
– Dbałość o środowisko naturalne to obowiązek i odpowiedzialność każdego z nas. Jedną z najskuteczniejszych form jest zbiórka i segregacja odpadów, tak aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta