Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O PPK trzeba z pracodawcami rozmawiać prostym językiem

19 kwietnia 2019 | Ekonomia
Uczestnicy debaty: Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, Elisabeth Brüggen z Uniwersytetu w Maastricht, Robert Bohynik,  członek zarządu NN Investment Partners TFI, Krzysztof Nowak z Mercer Poland, Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.
źródło: materiały prasowe
Uczestnicy debaty: Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, Elisabeth Brüggen z Uniwersytetu w Maastricht, Robert Bohynik, członek zarządu NN Investment Partners TFI, Krzysztof Nowak z Mercer Poland, Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Polacy mają uzasadnione obawy przed uczestnictwem w pracowniczych programach kapitałowych. 
Projekt ten w podstawowych kwestiach różni się od OFE i warto podkreślać jego dobre strony. andrzej Pałasz

 

Około połowy pracodawców wyraża się negatywnie na temat pracowniczych planów kapitałowych. Wynika to przede wszystkim z obaw związanych z historią OFE, ale również z powodu dodatkowych obowiązków.

Koszty dla firm

Zgodnie z wynikami badania Banku ING przeprowadzonego w kilkunastu krajach większość Polaków, przechodząc na emeryturę, ma zaledwie kilkanaście tysięcy złotych oszczędności. To mniej niż np. w przypadku Słowaków.

– Na Słowacji udało się zrobić to, czego niestety nie udało się stworzyć w Polsce, czyli zbudować zaufanie społeczeństwa do systemu emerytalnego gwarantowanego przez państwo. Tzw. II filar na Słowacji od początku był systemem prywatnym i elity polityczne tego broniły. Dziś duża część Słowaków, którzy partycypują w tym systemie, ma w nim największą część oszczędności – mówił Robert Bohynik, członek zarządu NN Investment Partners TFI podczas debaty zorganizowanej przez ING Bank Śląski. Z analiz ING wynika, że mediana oszczędności Polaków w ING w momencie przechodzenia na emeryturę wynosi 13 tys. zł. W przypadku Słowaków należących do II filaru jest to około 6 tys euro. – Skoro ludzie mają największą część swoich oszczędności w systemie emerytalnym, to z definicji mają do niego zaufanie – zauważył Bohynik. Skąd wzięło się to zaufanie? – Ludzie uwierzyli w to, że to są ich pieniądze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11336

Wydanie: 11336

Spis treści
Zamów abonament