Zielona energia ze zwolnieniem z akcyzy
Nie tylko producent energii z odnawialnych źródeł, ale wytwórca lub sprzedawca konwencjonalnego prądu, może skorzystać z preferencji. W tym celu musi nabyć świadectwa pochodzenia, wystąpić o ich umorzenie i obniżyć kwotę podatku do zapłaty.
W ustawie o podatku akcyzowym ustawodawca przewidział wiele zwolnień z akcyzy dla energii elektrycznej. Jedno z nich zawarte jest w art. 30 ust. 1 ww. ustawy. Z przepisu tego wynika, że zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego lub przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że nieodłącznym elementem przedmiotowego zwolnienia od akcyzy jest posiadanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii.
Odnawialne źródła energii oraz świadectwo pochodzenia energii
Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie definiują pojęcia „odnawialne źródła energii". Nie precyzują również pojęcia „świadectwo pochodzenia energii", a także nie precyzują formy dokumentu potwierdzającego fakt umorzenia takiego świadectwa. W tych kwestia ustawa o podatku akcyzowym odsyła do odpowiednich regulacji ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (dalej: ustawa o OZE).
W myśl art. 3 pkt 20 ustawy – Prawo energetyczne odnawialnym źródłem energii jest odnawialne źródło energii w rozumieniu ustawy o OZE, która to z kolei stanowi, że odnawialne źródło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta