Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do kontroli trzeba być dobrze przygotowanym

24 czerwca 2019 | Podatki i księgowość | Grzegorz Młynarczyk
źródło: materiały prasowe

Zdając sobie sprawę z wagi zagadnienia cen transferowych, a także poziomu jego komplikacji Ministerstwo Finansów otworzyło się na dialog z ekspertami – uważa Grzegorz Młynarczyk Partner w SENDERO Tax & Legal

Przede wszystkim gratulujemy trzeciego z rzędu wyróżnienia w rankingu firm doradztwa podatkowego „Rzeczpospolitej" w obszarze cen transferowych.

Dziękuję w imieniu swoim i całego zespołu, którego praca została ponownie doceniona. Jest nam tym bardziej miło, że jesteśmy jedyną wyróżnioną firmą spoza Warszawy – choć, na marginesie, od lutego 2019 r. funkcjonuje też nasze biuro w stolicy.

Co się zmieniło przez te trzy lata w zakresie cen transferowych?

W 2017 r. przyszła rewolucja – pojawiły się zupełnie nowe pojęcia, nowe obowiązki dla podatników, nastąpiła radykalna zmiana w zakresie i dolegliwości wymogów dotyczących dokumentowania transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi. Z perspektywy czasu widać, że przed 2017 r. polski tranfer pricing nie zasługiwał na to miano... Kolejny rok to próba stabilizacji. Dość wspomnieć przesunięty w ostatniej chwili termin przygotowania – po raz pierwszy – dokumentacji według nowych zasad. Ministerstwo Finansów zdało sobie sprawę, że ani podatnicy nie zdążą ich sporządzić, ani organy podatkowe nie mają wystarczającej wiedzy i zasobów by je analizować. Wreszcie rok 2019 to początek ewolucji systemu. W pewnych punktach wymagania złagodzono, w innych zaostrzono. Widać, że Ministerstwo Finansów próbuje tak skomponować docelowy zakres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament