Do kontroli trzeba być dobrze przygotowanym
Zdając sobie sprawę z wagi zagadnienia cen transferowych, a także poziomu jego komplikacji Ministerstwo Finansów otworzyło się na dialog z ekspertami – uważa Grzegorz Młynarczyk Partner w SENDERO Tax & Legal
Przede wszystkim gratulujemy trzeciego z rzędu wyróżnienia w rankingu firm doradztwa podatkowego „Rzeczpospolitej" w obszarze cen transferowych.
Dziękuję w imieniu swoim i całego zespołu, którego praca została ponownie doceniona. Jest nam tym bardziej miło, że jesteśmy jedyną wyróżnioną firmą spoza Warszawy – choć, na marginesie, od lutego 2019 r. funkcjonuje też nasze biuro w stolicy.
Co się zmieniło przez te trzy lata w zakresie cen transferowych?
W 2017 r. przyszła rewolucja – pojawiły się zupełnie nowe pojęcia, nowe obowiązki dla podatników, nastąpiła radykalna zmiana w zakresie i dolegliwości wymogów dotyczących dokumentowania transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi. Z perspektywy czasu widać, że przed 2017 r. polski tranfer pricing nie zasługiwał na to miano... Kolejny rok to próba stabilizacji. Dość wspomnieć przesunięty w ostatniej chwili termin przygotowania – po raz pierwszy – dokumentacji według nowych zasad. Ministerstwo Finansów zdało sobie sprawę, że ani podatnicy nie zdążą ich sporządzić, ani organy podatkowe nie mają wystarczającej wiedzy i zasobów by je analizować. Wreszcie rok 2019 to początek ewolucji systemu. W pewnych punktach wymagania złagodzono, w innych zaostrzono. Widać, że Ministerstwo Finansów próbuje tak skomponować docelowy zakres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta