Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W najbliższych latach motoryzację napędzi prąd

24 czerwca 2019 | Raporty RZ | Michał Niewiadomski
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

ROZMOWA | Za 10 lat magazynowanie energii będzie o wiele efektywniejsze – mówi Bartek Kras, wiceszef ICPT

 

Jest rok 2019, a my się głowimy, jak efektywnie magazynować energię nie tylko na potrzeby transportu, ale i systemu elektroenergetycznego, np. z odnawialnych źródeł energii, bo nie zawsze świeci słońce lub wieje wiatr. Czy za 10–15 lat problem zostanie rozwiązany?

Bartek Kras, wiceprezes Impact Clean Power Technology: Oczywiście, jest to tylko kwestia odpowiednio niskiego kosztu magazynowania. W Europie przyjmujemy, że jeżeli wskaźnik LCOE (Levelized Cost of Energy) spadnie dla magazynów energii poniżej 5 eurocentów za kWh/cykl, to magazyny energii będą się po prostu opłacać w biznesplanach nawet bez konieczności subsydiowania. Przy obecnym tempie rozwoju technologii ten cel powinniśmy osiągnąć do 2030 roku.

Magazynowanie będzie oparte na wykorzystaniu surowców takich jak lit czy spodziewa się pan zupełnie nowych technologii? Laboratoria na całym świecie pracują nad nowymi rozwiązaniami, co pana zdaniem jest najbardziej obiecujące?

Lit jest świetnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament