Samorządy powinny przechodzić na chmurę
Tekst powstał we współpracy z Asseco Data Systems Usługi i aplikacje IT realizowane w technologiach chmurowych zmieniają nie tylko sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, ale również jednostek sektora publicznego, w tym samorządu. O korzyściach wynikających z technologii cloud mówi Paweł Barnaś, dyrektor pionu smart city w Asseco Data Systems.
Dlaczego dziś chmura nie jest powszechnie wykorzystywana przez samorządy?
Podstawowym problemem, który utrudnia dziś budowanie inteligentnych miejskich systemów jest podejście zachowawcze, utrudniające implementację nowych rozwiązań. Dominują tzw. miejskie silosy, czyli rozwiązania wyspowe – zamknięte i realizujące tylko wycinkowe potrzeby miasta np. powstaje nowy system zarządzania sygnalizacją świetlną, który nie jest zintegrowany z systemem miejskiej komunikacji. Samorządom trudno odejść od takiego podejścia, ponieważ silosy są prostsze w realizacji. Jednostce miejskiej, która odpowiada za wydzielony obszar działalności np. edukację, czy komunikację miejską łatwiej jest opisać przedmiot zamówienia i przeprowadzić postępowanie UZP wyłącznie z perspektywy własnych potrzeb. Niejednokrotnie świadomie pomija się wymagania na integracji z obszarami, za które odpowiedzialne są inne miejskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta