Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrównoważona opłacalność rolnictwa

24 czerwca 2019 | Ekonomia | Aleksandra Ptak-Iglewska
Na 1,4 mln gospodarstw w Polsce aż 85 proc. wielkością nie przekracza 15 hektarów
źródło: Shutterstock
Na 1,4 mln gospodarstw w Polsce aż 85 proc. wielkością nie przekracza 15 hektarów

O wysokości dopłat na rolnictwo zrównoważone
zdecyduje nowy Parlament Europejski.

 

Znane dziś ramy wsparcia i sięgające 486 zł do hektara dopłaty dla rolników, którzy podjęli zobowiązania rolno-środowiskowe i realizują pakiet 1 w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014–2020, skończą się wraz z aktualną perspektywą finansową.

Mimo lat prac nad reformą wspólnej polityki rolnej (WPR), która w nowym kształcie będzie obowiązywała w latach 2021–2027, nie jest jeszcze znany ostateczny kształt wsparcia dla rolników, który wejdzie w życie za półtora roku. Reforma WPR jest wciąż w przygotowaniu i nowy Parlament Europejski (PE), którego pierwsze posiedzenie odbędzie się w lipcu, może, choć nie musi, sporo w niej zmienić.

Przyszłość w rękach Polski

Podczas właśnie zakończonej kadencji PE posłowie przyjęli propozycję zmian reformy w europejskim rolnictwie tylko na szczeblu komisji rolnictwa. To zaś oznacza, że nowy PE może kontynuować pracę nad rozpoczętą reformą, ale może też dokonać głębokich zmian, gdyż kształt reformy nie został przyjęty wiążąco.

– Piłka jest więc w grze i wszystkie rozwiązania są otwarte – mówi „Rzeczpospolitej" Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Komisja rolnictwa PE przegłosowała dwa pierwsze sprawozdania w sprawie WPR po 2020 r. Najważniejsze ustalenia to wskazanie parametrów: w I filarze 60 proc. trafi na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament