Minimalna odpłatność nie dała odliczenia VAT
Zmiana formy zarządzania majątkiem gminnym np. na taką za niewielkim wynagrodzeniem nie otwiera samorządowi drogi do odzyskania podatku.
Od kilku lat rozliczanie VAT w samorządach stało się nie lada sztuką. Kolejne zwroty w orzecznictwie polskim i europejskim dotyczącym podatkowego statusu gminy i jej poszczególnych jednostek ostatecznie zmusiły je do scentralizowania rozliczeń VAT. Nie było to łatwe zwłaszcza w większych miastach.
Kolejnym problemem, który spędza sen z powiek samorządowcom, to jak najoptymalniej odzyskać VAT od nierzadko wielomilionowych inwestycji. Trudno się więc dziwić, że szukają różnych rozwiązań, które mają zmaksymalizować korzyści podatkowe. W praktyce nie każdy patent okazuje się jednak skuteczny. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Sposób na odliczenie
W spornej sprawie chodziło o odliczenie VAT związanego z budową ośrodka kultury. We wniosku o interpretację gmina wyjaśniła, że wybudowała centrum kultury. Budynek został oddany do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta