Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Policja wciąż się nie wytłumaczyła

24 czerwca 2019 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
Nie jestem od tego, żeby kandydować w wyborach, ani nie jestem sprzedawcą lodów, którego wszyscy mają lubić
źródło: materiały prasowe
Nie jestem od tego, żeby kandydować w wyborach, ani nie jestem sprzedawcą lodów, którego wszyscy mają lubić

Repolonizacja mediów może prowadzić do ograniczenia konstytucyjnej wolności słowa w Polsce- mówi dr hab. Adam Bondar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowało raport o stanie przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela w 2018 r. W zeszłym roku ludzie zgłosili się do RPO 57 tys. razy, czyli o 5 tys. razy więcej niż w 2017 r. A jak wygląda stan przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2019?

Zależy, gdzie ucho przyłożyć. Jeżeli chodzi o kwestie poszanowania praw socjalnych, to co do zasady oczywiście dzięki wzrostowi gospodarczemu i tzw. transferom socjalnym poprawia się sytuacja w wielu obszarach życia. Wciąż jednak tam, gdzie to dotyka grup, do których – można powiedzieć – należałoby przyłożyć bardziej delikatną miarę, nagle okazuje się, że nawet w sferze praw socjalnych nie działa to tak jak trzeba. To są kwestie dotyczące faktycznej efektywności w sytuacjach nadużywania pozycji pracodawcy w stosunku do pracownika. Jeżeli chodzi o wolności i prawa polityczne, to jest zdecydowanie gorzej, niż było wcześniej, a co więcej, szwankują mechanizmy ochrony praw, czyli mechanizmy ochrony praworządności: Trybunał Konstytucyjny, sądownictwo, prokuratura. To wszystko wpływa na ogólny poziom przestrzegania praw człowieka.

Pogorszyła się sytuacja praworządności w Polsce czy jest na lepszym poziomie?

Wniosek z raportu jest taki, że sytuacja jednak się pogorszyła. Wystarczy spojrzeć na statystyki Trybunału Konstytucyjnego, o ile mniej tych spraw Trybunał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament