Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto uzyskać interpretację indywidualną

24 czerwca 2019 | Podatki i księgowość | Łukasz Rogowski

Rozstrzyganie sporów w ramach postępowania interpretacyjnego jest bezpieczniejsze i może przynieść korzyści. Pozwala także zaniechać wykonania czynności, które mogą wywołać niekorzystne skutki podatkowe.

Opisane w tym artykule zagadnienie jest częścią cyklu dotyczącego narzędzi pozwalających uzyskać ochronę prawną zabezpieczającą przed brakiem konsekwencji organów podatkowych. W poprzednim artykule („Minister wskaże jak stosować przepisy", DF z 10 czerwca br., str. >D4-5) opisane zostały objaśnienia podatkowe wydawane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W tej części przybliżone zostaną interpretacje indywidualne wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: dyrektor KIS, organ interpretacyjny).

Organ oceni stanowisko wnioskodawcy

Wywiązywanie się z obowiązków podatkowych wymaga właściwego odczytywania niejasnych przepisów prawa podatkowego. Trudności interpretacyjne zwiększają ryzyko wystąpienia sporu z organem, co może prowadzić do zwiększenia podatku. W celu zabezpieczenia się przed niekorzystnym działaniem organu, można zwrócić się do dyrektora KIS z wnioskiem o ocenę własnego stanowiska w danej sprawie. Podatnicy mogą bowiem uzyskać potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w interpretacji wydanej przez dyrektora KIS w ich indywidualnej sprawie.

Interpretacje indywidualne służą ujednolicaniu orzecznictwa organów podatkowych. W prosty sposób można je zdefiniować jako oficjalne pisma oceniające stanowisko podatników w przedstawionych przez nich sprawach podatkowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament