Czy dla celów PIT hotel to miejsce zamieszkania
Dla uznania, że dana osoba mieszka w Polsce, wystarczy spełnienie jednego z warunków: albo długości pobytu w Polsce ponad 183 dni w roku podatkowym, albo posiadania tutaj ośrodka interesów życiowych.
- Cudzoziemiec od kwietnia pracuje w Polsce. W okresie wykonywania pracy mieszka w hotelu pracowniczym położonym na terenie zakładu, w którym wykonuje pracę. Cudzoziemiec jest zameldowany pod adresem położenia hotelu. Czy zameldowanie i pobyt w hotelu pracowniczym oznacza, że cudzoziemiec mieszka w Polsce i ma polską rezydencję? – pyta czytelnik.
Zameldowanie pod określonym adresem nie oznacza, że osoba fizyczna tam mieszka na stałe. Aby ustalić miejsce zamieszkania, należy posiłkować się art. 25 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejsce, w którym osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Dwa różne pojęcia
Oznacza to, że zameldowanie i zamieszkanie to nie to samo. Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski w celu wykonywania pracy zobowiązani są do zameldowania się w Polsce. Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności, cudzoziemcy z państw trzecich, którzy przyjeżdżają do Polski z zamiarem wykonywania pracy, mają obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Deklarowany przez cudzoziemca okres pobytu czasowego pod określonym adresem nie może przekroczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta