Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy dla celów PIT hotel to miejsce zamieszkania

24 czerwca 2019 | Podatki i księgowość | Krzysztof Wiesław Żukowski

Dla uznania, że dana osoba mieszka w Polsce, wystarczy spełnienie jednego z warunków: albo długości pobytu w Polsce ponad 183 dni w roku podatkowym, albo posiadania tutaj ośrodka interesów życiowych.

- Cudzoziemiec od kwietnia pracuje w Polsce. W okresie wykonywania pracy mieszka w hotelu pracowniczym położonym na terenie zakładu, w którym wykonuje pracę. Cudzoziemiec jest zameldowany pod adresem położenia hotelu. Czy zameldowanie i pobyt w hotelu pracowniczym oznacza, że cudzoziemiec mieszka w Polsce i ma polską rezydencję? – pyta czytelnik.

Zameldowanie pod określonym adresem nie oznacza, że osoba fizyczna tam mieszka na stałe. Aby ustalić miejsce zamieszkania, należy posiłkować się art. 25 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejsce, w którym osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Dwa różne pojęcia

Oznacza to, że zameldowanie i zamieszkanie to nie to samo. Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski w celu wykonywania pracy zobowiązani są do zameldowania się w Polsce. Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności, cudzoziemcy z państw trzecich, którzy przyjeżdżają do Polski z zamiarem wykonywania pracy, mają obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Deklarowany przez cudzoziemca okres pobytu czasowego pod określonym adresem nie może przekroczyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament