Przyszłość drogowego transportu to pojazdy obywające się bez kierowcy
TRANSPORT | Coraz częściej myślimy o potrzebie przemieszczania się, a nie posiadania pojazdu na własność
Napędy alternatywne, auta autonomiczne, connected cars i car-sharing – to trendy, jakie w najbliższych latach będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w miejskim transporcie. Ich wspólnym mianownikiem będzie urbanizacja, która postępuje bardzo szybko. Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania mają być odpowiedzią na rosnące problemy komunikacyjne: zanieczyszczenie powietrza, korki uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się czy kłopoty z parkowaniem.
W dużych miastach będzie się rozwijał trend connected cars. To auta połączone z siecią, innymi użytkownikami, pojazdami oraz infrastrukturą wykorzystujące m.in. big data, cyfryzację, internet rzeczy, telematykę czy sztuczną inteligencję. Miasta z jednej strony zapewnią im odpowiednią infrastrukturę. Z drugiej – wyższą siłę nabywczą ludności, pozwalającą na korzystanie z nowoczesnych, a zarazem kosztownych technologii. Dodatkowym motorem rozwoju będzie popyt na nowinki technologiczne napędzany stylem życia mieszkańców oraz modą.
Podziel się autem
Urbanizacja będzie coraz mocniej wpływać na rozwój współdzielenia aut. Krótkoterminowe wypożyczanie samochodów przyczynia się do bardziej ekonomicznego korzystania z tego środka transportu i zmniejsza korki. A to przekłada się na zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta