Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest już nowy schemat JPK_FA(2)

24 czerwca 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Od roku wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają faktury w formie elektronicznej, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych. Od 1 lipca 2019 r. będą je przesyłać w nowej wersji struktury JPK_FA.

Zmiany w strukturze JPK_FA mają charakter precyzujący. Do najważniejszych z nich w stosunku do poprzedniej wersji należy zaliczyć:

- modyfikację pola „OkresFAKorygowanej" z wymagalnego na opcjonalny,

- w polu P_12 uzupełnienie listy stawek o elementy „4" – stawka 4%, „np"– niepodlegające opodatkowaniu, „oo"-odwrotne obciążenie,

- usunięcie w polu RodzajFaktury z listy rozwijalnej oznaczenia „POZ-pozostałe".

Bez zmian pozostało, że struktura JPK_FA dotyczy tylko faktur sprzedażowych.

W przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ordynacji podatkowej (tj. w strukturze JPK). Organ wskazuje przy tym rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą (art. 193a § 1 ordynacji podatkowej).

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który umożliwia jego łatwe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament