Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Infrastruktura miejska musi podążyć cyfrowym szlakiem

24 czerwca 2019 | Raporty RZ | Katarzyna Kucharczyk
≥Sztuczna inteligencja i internet rzeczy będą na stałe wpisane w DNA innowacyjnych miast
źródło: Shutterstock
≥Sztuczna inteligencja i internet rzeczy będą na stałe wpisane w DNA innowacyjnych miast
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

TECHNOLOGIE | Potrzebna jest odwaga oraz umiejętność pogodzenia się z ewentualnymi porażkami

 

Jesteśmy dopiero na początku drogi, jeśli chodzi o wdrażanie nowoczesnych technologii do zarządzania organizmem miejskim. Przed prezydentami i burmistrzami stoi szereg wyzwań.

Czas dialogu

Coraz większego znaczenia nabiera idea inteligentnych miast. Już nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie w tym kierunku powinny podążać inwestycje samorządów.

– Na inteligentne miasto składa się wiele rozwiązań opartych na internecie rzeczy, które umożliwiają efektywne zarządzanie infrastrukturą: komunikacja miejska, miejsca parkingowe, inteligentne oświetlenie, monitoring bezpieczeństwa, zdalny odczyt liczników wody, system rowerów miejskich, sterowanie sygnalizacją uliczną, inteligentne ławki i pojemniki na śmieci – wylicza Bożena Leśniewska, wiceprezes Orange Polska ds. rynku biznesowego. Dodaje, że wprowadzenie standardu 5G znacznie rozszerzy funkcjonalność smart city. Zarządzanie informacją w czasie rzeczywistym pozwoli błyskawicznie reagować na sytuacje kryzysowe.

Słychać też głosy, że brak spójnej definicji smart city otwiera pole do popisu dla pomysłów pseudomarketingowych. Na czym więc powinny skoncentrować się władze, jeśli chcą budować miasto przyszłości?

– W mojej ocenie do idei smart city powinniśmy zaliczać działania nakierowane na wygodę mieszkańca, z silnym komponentem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament