Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dywidenda z 19-proc. podatkiem

24 czerwca 2019 | Podatki i księgowość | Katarzyna Kozakowska

Od 1 lipca 2019 roku od wypłat z zysku przekraczających 2 miliony złotych danina będzie pobierana według podstawowej stawki.

Zasady opodatkowania dywidend podatkiem u źródła zmieniły się od 1 stycznia 2019 r. Termin wejścia w życie części przepisów dotyczących trybu poboru podatku od płatności przekraczających 2 mln zł rocznie na rzecz jednego podmiotu, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to podmiot z kraju, z którym nie ma podstawy prawnej do wymiany informacji podatkowych, został jednak odroczony do 1 lipca 2019 r. Zmiany dotyczą opodatkowania dywidend wypłacanych zarówno na rzecz podmiotów krajowych, jak i zagranicznych.

Kto skorzysta z preferencji

Najczęstszym zagadnieniem w kontekście stosowania stawki podatku u źródła niższej niż podstawowa, jest w przypadku dywidend zwolnienie w związku z posiadaniem co najmniej 10 proc. udziałów przez co najmniej dwa lata. Wynika to z przepisów krajowych implementujących dyrektywę europejską oraz z niektórych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (szczegółowe warunki mogą się różnić w zależności od umowy).

Zagadnienie stawki podatku u źródła może jednak dotyczyć również wspólników mniejszościowych działających w formie spółki oraz osób fizycznych, w tym zagranicznych rezydentów podatkowych – z uwagi na obniżone stawki przewidziane umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Krąg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament