Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten miesiąc należał do Polski

08 października 2019 | Rzecz o prawie | Marcin 
Mrowicki

Sędziowie zajęli się aż trzema ważnymi dla nas sprawami.

We wrześniu Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, kiedy mamy do czynienia ze skutecznym zrzeczeniem się prawa do adwokata w ciągu pierwszych godzin po zatrzymaniu (Akdağ p. Turcji, skarga nr 75460/10). Nie wystarczy sam krzyżyk w protokole i podpis zatrzymanej, skoro zaraz po ustanowieniu adwokata odwołuje swoje wyjaśnienia, w których przyznała się do zarzucanego jej czynu, a sądy nie potrafią ocenić ważności zrzeczenia się ani wyjaśnień złożonych przed policją bez adwokata. Takiego braku rzetelności nie można naprawić innymi gwarancjami procesowymi.

Niewydolność systemu

Trzeba powiedzieć to wyraźnie: wrzesień należał jednak do Polski. W sprawie Olewnik-Cieplińska i Olewnik przeciwko Polsce (skarga nr 20147/15) Trybunał wskazał na wielowymiarową niewydolność polskiego systemu w obliczu sprawy brutalnego porwania zakończonego zabójstwem ofiary – Krzysztofa Olewnika. Przypomnijmy, że został on porwany w 2001 r., przetrzymywany i nieludzko traktowany ponad dwa lata, a następnie zamordowany mimo wręczenia żądanego okupu. Jego ciało odnaleziono w 2006 r. Trybunał nie miał wątpliwości, że został naruszony art. 2 konwencji, po pierwsze, poprzez niewypełnienie przez państwo obowiązku ochrony życia osoby bliskiej skarżących, a po drugie, poprzez nieodpowiednie śledztwo w sprawie jego śmierci....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament