Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezumowne korzystanie z nieruchomości bez VAT

08 października 2019 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Opłaty wnoszone przez nieuprawnionego posiadacza, stanowią rekompensatę dla właściciela za pozbawienie go prawa do swobodnego korzystania z rzeczy i nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 29 sierpnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.455. 2019.1.AZ) wypowiedział się na temat skutków podatkowych otrzymania odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa. Wniosek o wydanie omawianej interpretacji złożył powiat, na obszarze którego znajdują się nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa. W sprawach związanych z gospodarowaniem tymi nieruchomościami, organem reprezentującym Skarb Państwa jest starosta powiatu. W ramach wykonywanych zadań, część ze wspomnianych nieruchomości starosta wydzierżawił osobom fizycznym na podstawie zawartych z nimi umów cywilnoprawnych.

Umowy te były kilkukrotnie przedłużane, do momentu gdy wojewoda nie wyraził zgody na ich dalszą dzierżawę, zlecając staroście przeprowadzenie przetargu. W efekcie, z dniem 23 stycznia 2018 r. umowy dzierżawy nieruchomości wygasły, jednakże dotychczasowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament