Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezumowne korzystanie z nieruchomości bez VAT

08 października 2019 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Opłaty wnoszone przez nieuprawnionego posiadacza, stanowią rekompensatę dla właściciela za pozbawienie go prawa do swobodnego korzystania z rzeczy i nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 29 sierpnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.455. 2019.1.AZ) wypowiedział się na temat skutków podatkowych otrzymania odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa. Wniosek o wydanie omawianej interpretacji złożył powiat, na obszarze którego znajdują się nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa. W sprawach związanych z gospodarowaniem tymi nieruchomościami, organem reprezentującym Skarb Państwa jest starosta powiatu. W ramach wykonywanych zadań, część ze wspomnianych nieruchomości starosta wydzierżawił osobom fizycznym na podstawie zawartych z nimi umów cywilnoprawnych.

Umowy te były kilkukrotnie przedłużane, do momentu gdy wojewoda nie wyraził zgody na ich dalszą dzierżawę, zlecając staroście przeprowadzenie przetargu. W efekcie, z dniem 23 stycznia 2018 r. umowy dzierżawy nieruchomości wygasły, jednakże dotychczasowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament