Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można przeprowadzić rozprawę bez należycie wezwanych stron

08 października 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Kierujący rozprawą administracyjną odracza ją, jeżeli niestawienie się strony jest spowodowane przeszkodą trudną do przezwyciężenia. Odroczenie następuje także wtedy, gdy obecność strony jest niezbędna dla osiągnięcia celu rozprawy.

- Strona wezwana na rozprawę administracyjną zachorowała i wykazała to zaświadczeniem lekarskim, wnosząc o odroczenie rozprawy. Czy prowadzący rozprawę może odmówić odroczenia rozprawy, twierdząc, że przyczyna nieobecności strony była możliwa do przezwyciężenia?

Nie.

Zgodnie z art. 89 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ przeprowadza – z urzędu lub na wniosek strony – w toku postępowania rozprawę, w każdym przypadku gdy zapewni to przyspieszenie lub uproszczenie postępowania bądź gdy wymaga tego przepis prawa. Organ powinien przeprowadzić rozprawę, gdy zachodzi potrzeba uzgodnienia interesów stron, a także gdy jest to potrzebne dla wyjaśnienia sprawy przy udziale świadków lub biegłych albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament