Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chociaż doszło do samowoli, nie będzie kary za nielegalne użytkowanie budynku

08 października 2019 | Dobra Administracja | Tomasz Duchniak

Organ nadzoru budowlanego nie może wymierzyć kary 
z tytułu nielegalnego przystąpienia do użytkowania budynku, jeżeli został on wybudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę. Tomasz Duchniak

 

Takie wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 czerwca 2019 r. (II OSK 1972/17), w którym sąd ten uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w  Poznaniu z 25 maja 2017 r. (sygn. IV SA/Po 225/17) i oddalił skargę skarżącego.

Wyrok NSA został wydany w następującym stanie faktycznym. Inwestor wybudował budynek usługowy, a następnie przystąpił do jego użytkowania. Budowa tego budynku wymagała pozwolenia na budowę, którego inwestor jednak nie uzyskał. W sprawie samowolnego wybudowania tego budynku postępowanie, na podstawie art. 48 Prawa budowlanego (tzw. postępowanie legalizacyjne) wszczął powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB). PINB wydał postanowienie nakazujące wstrzymanie robót budowlanych oraz nałożył obowiązek przedłożenia dokumentacji umożliwiającej legalizację tego obiektu.

Stowarzyszenie skarży na inwestora

Przeciwne inwestycji towarzyszenie zawiadomiło PINB o tym, że inwestor przystąpił do użytkowania budynku i złożyło wniosek o ukaranie inwestora karą za nielegalne przystąpienie do użytkowania na podstawie art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego.

PINB wszczął postępowanie w sprawie nielegalnego użytkowania budynku, jednak w dalszej kolejności wydał decyzję o jego umorzeniu. Zdaniem PINB brak jest podstaw do wymierzenia tej kary.

Karę z tytułu nielegalnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament