Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stypendia w dziedzinie kultury a obowiązki gminy jako płatnika

08 października 2019 | Dobra Administracja | Marcin Szymankiewicz

Na gminie nie ciążą obowiązki płatnika pobrania zaliczki na podatek PIT od miejskich stypendiów w dziedzinie kultury wypłacanych osobom fizycznym nieposiadającym statusu ucznia i studenta.

- Gmina przyznaje co roku stypendia artystyczne osobom zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. O przyznanie stypendium mogą ubiegać się osoby fizyczne, które ukończyły 26 lat i nie są uczniami i studentami. Stypendium jest przyznawane na podstawie złożonych wniosków w trybie konkursu ogłoszonego przez prezydenta miasta. Czy gmina, jako płatnik, jest zobowiązana do poboru zaliczki na podatek PIT od miejskich stypendiów w dziedzinie kultury wypłacanych osobom fizycznym nieposiadającym statusu ucznia i studenta?

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze

Inne źródła przychodów

Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. Jednym z nich są wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, tzw. „inne źródła". Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament