Na odmowę wydania zaświadczenia przysługuje zażalenie
Zaświadczenie jest urzędowym potwierdzeniem określonego stanu prawnego lub faktów. Organ wydający zaświadczenie stwierdza, co jest mu wiadome, ale nie rozstrzyga żadnej sprawy. Anna Puszkarska
Zgodnie z art. 217 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ wydaje zaświadczenie na żądanie osoby, która się o nie ubiega. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:
- urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa bądź
- dana osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego (art. 217 § 2 k.p.a.).
Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni. Wydaje się je w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jeżeli żąda tego osoba ubiegająca się o zaświadczenie (art. 217 § 3-4 k.p.a.). W orzecznictwie podkreśla się, że zaświadczenie jest aktem wiedzy, a nie woli organu i nie ma charakteru prawotwórczego. Nie rozstrzyga ono żadnej sprawy, nie tworzy nowej sytuacji prawnej ani nie kształtuje bezpośrednio stosunku prawnego (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2019 r., I OSK 1223/17, LEX nr 2657742).
Przykład:
Załóżmy, że kwestia, której ma dotyczyć zaświadczenie jest sporna. W takim przypadku nie można wydać zaświadczenia zgodnie z żądaniem strony. Podkreśla się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta