Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na odmowę wydania zaświadczenia przysługuje zażalenie

08 października 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Zaświadczenie jest urzędowym potwierdzeniem określonego stanu prawnego lub faktów. Organ wydający zaświadczenie stwierdza, co jest mu wiadome, ale nie rozstrzyga żadnej sprawy. Anna Puszkarska

 

Zgodnie z art. 217 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ wydaje zaświadczenie na żądanie osoby, która się o nie ubiega. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:

- urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa bądź

- dana osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego (art. 217 § 2 k.p.a.).

Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni. Wydaje się je w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jeżeli żąda tego osoba ubiegająca się o zaświadczenie (art. 217 § 3-4 k.p.a.). W orzecznictwie podkreśla się, że zaświadczenie jest aktem wiedzy, a nie woli organu i nie ma charakteru prawotwórczego. Nie rozstrzyga ono żadnej sprawy, nie tworzy nowej sytuacji prawnej ani nie kształtuje bezpośrednio stosunku prawnego (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2019 r., I OSK 1223/17, LEX nr 2657742).

Przykład:

Załóżmy, że kwestia, której ma dotyczyć zaświadczenie jest sporna. W takim przypadku nie można wydać zaświadczenia zgodnie z żądaniem strony. Podkreśla się, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11478

Wydanie: 11478

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament